Dünya Türk Oldu mu Yoksa?

Bu sayfaları hazırlarken Türkiye’de çıkan bütün ulusal gazetelere göz atıyorum, dolayısıyla gazeteler dünyasının “marjında” sayılan ve Türkiye’nin sorunlarına belirli bir ideolojik çerçeveden yaklaşın yayınları da takip ediyorum. Madem öyle, zaman zaman oralardan da size önemli-ilginç bilgiler-yorumlar aktarmalıyım diye düşünüyorum. Bu çerçevede bugün dünyayı ve Türkiye’yi “milliyetçi” bir pozisyondan kavramaya çalışan Yeniçağ gazetesinden bir yorumla karşınızdayım. Gazetenin sürekli yazarlarından Sabahattin Önkibar: “Tamam, demokrasilerde ülkeyi siviller yönetir de savaşa askerler karar verir. Bu, bütün dünyada böyledir.”

Yazarın, “Savaşa askerlerin karar vermesi” temennisine temenni olarak kalmak kaydıyla sözüm yok da, bunun “bütün dünyada” zaten böyle olduğunu ben bilmiyordum doğrusu. Yoksa, iki yıl kadar önce duvarları süsleyen “Dünya Türk olsun” temennisi gerçekleşti de ben mi duymadım.

NOT. Deniz Baykal önceki gün Habertürk’te katıldığı programda “Türkiye’nin Kuzey Irak’a ne zaman müdahale edeceğini Bush bilemez, Barzani bilemez, Tayyip Erdoğan da bilemez” dedi. İki soru soracağım: 1. Deniz Baykal’ın bir bildiği mi var? 2. Baykal’la Önkibar’ın yaklaşımı arasındaki benzerlik sizce neyi göstermektedir?

Taraf, 15.11.2007