New Orleans: Irak İşgaline Bir Kurban Daha

New Orleans: Irak İşgaline bir Kurban Daha

Paul Craig Roberts

Bush’un Irak savaşının bedelini ödeyenlerden biri de New Orleans şehri oldu. Nehri tutan bentleri onaracak ve selde mahsur kalanları kurtaracak yeterince helikopter yoktu. Kurtarma çalışmalarına yardım edecek ve yağmayı önleyecek yeterince Louisiana Ulusal Muhafızı da yoktu. Mississippi’de de durum aynıydı. Ulusal Muhafızlar Irak’ta aptalca bir maceraya yollanmışlardı.

Irak’a gönderilmişlerdi çünkü Bush hükümetinin fanatik yeni-muhafazakarları Ortadoğu’yu işgale kararlıydılar ve çünkü beceriksiz Rumsfeld ona gerekli sayıda düzenli birlikleri olmadığını söyleyen generallere kulak asmamıştı. Kibirli Bakan generallerin haklı olduğunu işgalden sonra anladı ve ordudaki boşlukları Ulusal Muhafızlar’la doldurmaya karar verdi.

Şimdi Irak batağına saplanmış Muhafızlar, TV’de su baskınında mahsur kalmış aileleri ve yüzen cesetleri izliyorlar. Felluce’nin hayaleti: Yerinden edilmiş ailelerinin şu an nerede olduklarını bilmiyorlar ve yıkılmış evlerini görüyorlar ekranda.

New Orleans belediye başkanı nehir bendini onarmak üzere büyük kum torbaları yığabilmek için helikopterlere güveniyordu. Ama birileri çatılardan insan kurtaran helikopterlerden birkaçını geri çağırdı. Yükselen sular pompalama istasyonlarını da yuttu ve şehir derin sulara gömüldü.

Irak savaşına korkunç bir kurban daha – en eski ve en güzel, ünlü, tarihi şehirlerimizden New Orleans.

Terörizme karşı sahte savaşıyla meşgul olan ABD hükümeti bu felaketi getiren Katrina kasırgasına karşı hiç bir önlem almadı. Acil durum planı yoktu. Ancak afetten sonra FEMA [Federal Acil Durum Yönetimi Kurumu] ve Mühendis Tugayı New Orleans’ı Atlantis’in kaderinden kurtarmak için malzeme ve araç ulaştırmaya çalıştılar.

Daha kötüsü, New Orleans Times-Picayune gazetesindeki yazılar ve şehrin afet yöneticileri Bush’un Mühendis Tugayı’na nehir bentlerini güçlendirmek için ayrılan fonu Irak savaşına aktardığını açıkladılar.

Jefferson bölgesi afet yönetimi şefi Walter Maestri New Orleans Times-Picayune’e 8 Haziran 2004’te şu demeci vermişti: “Bütçedeki para vatan güvenliğine ve Irak savaşına aktarılmış görünüyor, galiba ödeyeceğimiz bir bedel bu. Setler bitirilemediği için kimse mutlu değil, bunun da bizim için bir güvenlik meselesi olduğunu anlatmak için elimizden geleni yapıyoruz.”

ABD hükümeti neden ülkenin ihtiyaçlarına odaklanıp başka ülkeleri rahat bırakmıyor? ... Amerikan helikopterleri New Orleans’taki evleri kurtaracaklarına neden Iraklılar’ın evlerini havaya uçuruyorlar? Bush hükümeti nasıl olur da Amerikan kaynaklarını aptal dış maceralarda tüketerek Amerikalıları böyle büyük risklere karşı korumasız bırakacak kadar beceriksiz olabilir? Bu nasıl bir “vatan güvenliği”dir?

Bush’un Irak’ı işgal ederek başardığı bütün şey Amerika’nın itibarını yok ederek binlerce insanı öldürmek ve yaralamak olmuştur. Fayda sağlayanlar da sadece benzin fiyatını yükseltmek ve Ladin’in faaliyetlerini sürdürmesini sağlamak üzerinden kâr eden petrol şirketleridir.

Olan budur: Petrol şirketlerinin çıkarı için Cumhuriyetçiler’in savaşı sürerken New Orleans sulara gömülmüştür.

(Paul Craig Roberts Ronald Reagan döneminde Hazine müsteşarı yardımcısı görevi yapmış bir iktisatçı ve akademisyen. 1 Eylül 2005 tarihli yazıyı kısaltarak Counterpunch.com’dan çeviren: Emrah Göker)